Воодушевувачки придобивки од Криловото масло за здравјето на очите и мозокот

Додатоците на маслото од крил денес сè повеќе добиваат популарност, особено како совршена  замена за рибино масло.

Изминатите години, луѓето консумираа рибино масло за сите свои омега-3 масти или есенцијални масни киселини, кои покажаа огромни здравствени придобивки за разни здравствени заболувања, вклучувајќи подобрување на здравјето на очите, намалување на срцевите заболувања, промовирање на функцијата на мозокот, борба против депресија , борба против воспаление, па дури и спречување на рак.

Сепак, денес, се повеќе и повеќе луѓе го користат  маслото од крил.

Но зошто?

Antarctica

Во овој текст, ќе откриеме што е маслото од крил, ќе ги научиме разликите помеѓу маслото од крил и рибиното масло и ќе ги откриеме многуте неверојатни придобивки за маслото од крил кон  мозокот и очите.

ШТО Е КРИЛ МАСЛО?

Крил маслото се добива од анрилскиот крил, мали суштества  што личат на ракчиња. Тие се истите мали суштества што ја сочинуваат главната храна на величествените китови како што се Балин или сини китови , бели китови, манти, па дури и пингвини и други морски животни.

Всушност, на норвешки јазик, „крил“ всушност значи „храна на кит“ и се чини неверојатно да се помисли дека најголемите животни на земјата преживуваат од ситни суштества како што е 2-инчиот  долг крил!

Но, можеби, тие одамна ги знаеја здравствените придобивки во кои се вклопуваат овие мали суштества, што ние  денес ги откриваме …

Крил маслото е одличен извор на масни киселини добиени од фосфолипиди (PLFA) и омега-3 масни киселини DHA (докозахексаенонска киселина) и EPA (еикозапентаеноична киселина), кои служат за важни функции во нашите тела.

  1. КРИЛОВО  МАСЛО ЗА ЗДРАВЈЕТО НА  ОЧИТЕ

Често се случува децата да страдаат од суви очи! Крил маслото може да помогне.

Синдромот на суво око може да биде вистински проблем, иако капките како вештачки солзи што не се издаваат без рецепт можат да донесат привремено олеснување, истражувањата на низа експерти сугерираат дека хранливите материи во маслото од крил можат да дојдат до коренот на проблемот и да помогнат во ублажување и ослободување на окото.

Студија од 2017 година на Норвешки експерти открила  дека кај пациенти со дијабетес  тип 2, “омега-3 масните киселини можат ефикасно да ги подобрат карактеристиките на солзниот филм, да ги променат карактеристиките на површината на окото и да ги ублажат субјективните симптоми поврзани со синдромот на суво око”.

Друга студија од Шведски експерти исто така открила дека маслото од крил ги подобрува симптомите на суво око, испитувана врз 60 учесници со лесна до умерена болест на окото . Студијата заклучила дека “омега-3 во претежно фосфолипидна форма (масло од крил) може да даде дополнителна терапевтска корист” и дека дополнувањето со масти од омега-3 обезбедува “намалена осмоларност на солза и зголемена стабилност на солза” кај луѓе со заболување на суво око .

Исто така, маслото од крил се издвојува од другите додатоци на маслото од омега-3 за здравјето на очите бидејќи содржи астаксантин, што исто така покажува цврсти ветувања во борбата против низа болести на окото.

Во време каде децата од сите возрасти се почесто на мобилни телефони и компјутери , криловото масло ќе ви ја намали грижата за здравјето на детските очи.

2. КРИЛОВО МАСЛО ЗА ЗДРАВЈЕТО НА МОЗОКОТ

За намалување на оксидативниот стрес и оштетувањето на слободните радикали, омега-3 мастите, особено комбинацијата на ЕПА и ДХА во масло од крил може да имаат корист од различни состојби поврзани со мозокот, вклучително и аутизам диспраксија, АДХД (нарушување на вниманието / хиперактивност) и дислексија

Контролирани и рандомизирани испитувања на низа експерти покажале  дека комбинациите на ДХА / ЕПА не само што се покажале од голема  корист врз „нарушување на вниманието / хиперактивност (АД / ХД), аутизам, диспраксија, дислексија и агресија“, туку тие  исто така покажуваат и ветување за подобрување на афективните нарушувања како што се  „големо депресивно растројство (МДБ) и биполарно растројство, со ветувачки резултати за  шизофренија и почетна придобивка за гранично нарушување на личноста.

Континуираното внесување на масло од крил не само што ја забрзува „стапката на обработка на информации“, туку ја подобрува и „функцијата на работната меморија“ кај здрави деца  по само 3 месеци третман. Прелиминарните податоци добиени од оваа студија сугерираат дека маслото од крил може да влијае на  „развојот на мозокот и менталните перформанси, подобрување на сознанието, однесувањето и расположението“.

Други студии исто така ја поддржуваат способноста на маслото од крил да го подобри задржувањето на информациите и да ја подобри когнитивната функција, поради неговите антиинфламаторни и антиоксидативни ефекти.

Бидејќи маслото од крил содржи и EPA и DHA заедно со потентен антиоксиданс астаксантин, кој се бори против слободните радикали и воспаленија, тој исто така може да помогне во контролирање на ризикот од развој на воспалителни состојби на мозокот, како што е Алцхајмеровата болест.

Храната што ја консумираме  нема  соодветна  количина омега-3 во себе, која е потребна за здрав развој на мозокот, па затоа, додатокот на криловото масло  може да заштити од ризик од когнитивен пад со зголемување на нивото на DHA / EPA што го бара телото.

Консумирањето  масло од крил е едноставен начин да го зголемите внесот на EPA и DHA.

INDIVIA Krill Oil KID  е широко достапен и може да се купи дирекно со нарачување од нашата страна со бесплатна достава до дома или во повеќето добро снабдени аптеки низ цела Македонија. Овој производ содржи меченца кои имаат овошен пријатен вкус и се типично помали од оние додатоци на рибино масло кои имаат веројатност за подригнување и вкус на риба, што децата често го одбиваат да ги конзумираат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Можеби исто така ќе ви се допадне