Најчести прашања кои родителите ги поставуваат во врска со Витаминот Д

  • Што е витамин Д?

Витаминот Д е хранлива материја која му помага на телото да внесе калциум од храната што ја јадеме. Заедно, калциумот и витаминот Д ги градат коските и ги одржуваат цврсти. Витаминот Д, исто така, учествува во здравјето на срцето и во борбата против инфекциите.

  • Зошто на децата им е потребен витамин Д?

На децата им е потребен витамин Д за да изградат цврсти коски. Витаминот Д помага и во заздравување на коските по повреда или операција.

  • Од каде потекнува витаминот Д?

Во продолжение на кратко ќе ви појасниме за неколку извори на потеклото на витаминот Д

Сонцето

Нашите тела создаваат витамин Д кога кожата е изложена на сонце. Тешко е да се добие доволно витамин Д од сонцето. Повеќето деца и возрасни поминуваат многу време во затворено на училиште и на работа. Кога сте на отворено, важно е да се заштити кожата за да се спречи меланом и оштетување на кожата од премногу изложеност на сонце. А кога сте во затворен простор тогаш имате потреба од витаминот Д како додаток.

Храна

Многу малку храна природно има витамин Д.  Во храна со најмногу витамин Д спаѓаат  масните  риби и рибини масла. Децата не ја јадат многу оваа храна. Затоа компаниите за храна додаваат витамин Д во млеко, јогурт, бебешка мешавина, сок, житни култури и друга храна, но сепак тоа не е доволно за нивниот здрав раст и развој . Додавањето витамин Д во храната се нарекува „зајакнувачко“. Корисно е, но сепак може да не е доволно.

Додатоци

За да внесат доволно витамин Д, децата честопати треба да земаат мултивитамин со витамин Д или додаток на витамин Д. Витаминот Д понекогаш е означен како витамин Д3.

Може да купите апчиња со витамин Д, таблети за џвакање или капки. Но витаминот Д во форма на спреј докажано е најприфатлив за детските вкусови, а воедно и најпрактичен.

  • Колку витамин Д му треба на моето дете?

Витаминот Д се мери во меѓународни единици (IU).

Бебињата помлади од 1 година имаат потреба од 400 IU витамин Д на ден. Формулата за бебиња има 400 IU на литар, така што бебињата кои пијат најмалку 32 унци витамин Д  секој ден добиваат доволно за здрав раст и развој. Ако вашето бебе зема само мајчино млеко или добива помалку од 32 унци витамин Д  секој ден, консултирајте се со вашиот матичен лекар  за давање додаток на витамин Д на вашето бебе кое е од голема корист за здравјето на бебето.

На деца постари од 1 година им требаат 600 IU или повеќе витамин Д на ден. Давателите на здравствена заштита честопати практикуваат  здравите деца да земаат 600 до 1.000 IU дневно.

На некои деца може да им треба повеќе витамин Д, а тука спаѓаат овие категории:

Имаат одредени медицински проблеми (на пример, дебелина, целијачна болест, цистична фиброза, повеќе фрактури или болка во коските).

Се лекуваат од операција на коски (како на пример по операција на фузија за сколиоза).

Земаат лекови (како лекови против напади) кои го блокираат начинот на кој телото користи витамин Д.

Вашиот давател на здравствена заштита може да разговара со вас за тоа дали на вашето дете му треба дополнителна доза на додаток на витамин Д.

  • Како можам да му помогнам на моето дете да внесе доволно витамин Д?

Бидејќи витаминот Д е многу важен, ќе сакате да бидете сигурни дека вашето дете добива доволно. Да се ​​даде на вашето дете дневен додаток или мултивитамин со витамин Д е најлесниот начин да го направите ова. INDIVIA sunD3 KID ви го нуди најефикасното решение на природна база, кое е вкусно и лесно за користење.

  • Што е со калциумот?

Витаминот Д му помага на телото да апсорбира калциум, градежен блок за цврсти коски. За разлика од витамин Д, децата обично можат да добијат доволно калциум од храната. Храната со висока содржина на калциум вклучува млеко, сирење и јогурт. Производителите на храна често ја збогатуваат храната со калциум како житни култури, леб или сок со калциум.

Едно распрскување од  еден спреј на ден, ги отстранува  ниските нивоа на недостаток на витаминот Д во организмот .

Начинот со распрскување е совршен за консумирање за луѓето од сите возрасти, а посебно за децата  кои имаат потешкотии при  голтање на  таблетите или непријатен вкус на капките.

Конечно на нашиот пазар стигна Норвешкиот патентиран природен производ sunD3 KID на ИНДИВИА .

Природен, вкусен Д3 витамин , кој е лесен за користење, во форма на спреј со распрскувач.

Од учесниците во клиничката студија потврдуваат дека врз основа на постигнатите резултати, тие ќе продолжат да го користат INDIVIA sunD3 KID за себе, за децата и за други членови од семејството и ќе го препорачаат да го користат на пријателите и на нивните деца.

Нема по безбеден, лесен и забавен начин на употреба , погоден и за мали деца под 7 годишна возраст. Порачајте го Вашиот Д3 витамин во форма на спреј на ИНДИВИА , бидете одговорни за здравјето на вашите деца во периодот на бактериски и вирусни инфекции. ИНДИВИА ќе биде секогаш на ваша страна.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Можеби исто така ќе ви се допадне