Погледнете ги овие 6 здравствени придобивки базирани на науката за маслото од крил

Здравствени придобивки базирани на наука за маслото од крил (Крилово масло)

Крил маслото е додаток во исхраната кој забрзано добива популарност како алтернатива на рибиното масло.

Направено е од крил, вид на мал рак што го консумираат китови, пингвини и други морски суштества.

Како и рибиното масло, крилот  е извор на докозахексаеноична киселина (DHA) и еикосапентаеноична киселина (ЕПА), видови на омега-3 масти кои се наоѓаат само во морски извори. Тие имаат важни функции во телото и се поврзани со различни здравствени придобивки за здрав организам.

Затоа, добра идеа е да земете додаток кој содржи EPA и DHA доколку не консумирате доволно количество морска храна .

Крил маслото понекогаш се продава како супериорно во однос на рибиното масло, иако се потребни повеќе истражувања за тоа,  но сепак крилот има низа важни и докажани здравствени придобивки.

1. Одличен извор на здрави масти

И маслото од крил и рибиното масло содржат омега-3 масти EPA и DHA.

Сепак, некои докази сугерираат дека мастите пронајдени во маслото од крил може да бидат полесни за употреба во телото отколку оние од рибиното масло, бидејќи повеќето омега-3 масти во рибиното масло се чуваат во форма на триглицериди .

Од  друга страна, голем дел од омега-3 маснотиите во маслото од крил може да се најдат во форма на молекули наречени фосфолипиди, што може полесно да се апсорбираат во крвотокот.

Неколку студии откриле дека маслото од крил е поефикасно од рибиното масло при подигање на нивоата на омега-3 и се претпоставува дека можеби се разликуваат во различните форми на омега-3 мастите.

Друга студија внимателно одговараше за количините на EPA и DHA во маслото од крил и рибиното масло, и откри дека маслата се подеднакво ефикасни во зголемувањето на нивото на омега-3 во крвта .

Потребно е повеќе истражување за да се утврди дали маслото од крил е всушност поефективно, и биорасположив извор на омега-3 масти отколку рибиното масло.

2. Може да помогне во борбата против воспаленијата  во организмот

Докажано е дека омега-3 масните киселини како оние што се наоѓаат во маслото од крил имаат важни антиинфламаторни функции во организмот .

Всушност, маслото од крил може да биде уште поефикасно во борбата против воспалението од другите морски извори на омега-3, бидејќи е полесно апсорбливо да се користи за телото.

Маслото од крил содржи розово-портокалов пигмент наречен астаксантин, кој има антиинфламаторно и антиоксидативно дејство .

Многу студии започнаа да ги истражуваат специфичните ефекти на маслото од крил врз воспаленијата во организмот.

Една студија во која се користела  епрувета покажала  дека  крилот го намалува производството на молекули што предизвикуваат воспаление кога штетните бактерии ги напаѓаат цревните клетки на човекот .

Една студија спроведена на 25 лица со малку зголемено ниво на маснотии во крвта, откри дека земањето на додатоци од 1.000 мг масло од крил дневно го подобрува маркерот на воспаление дури и поефикасно од 2.000 мг дневно додаток на прочистен омега-3 .

Покрај тоа, друга студија спроведена на 90 лица со хронично воспаление покажа дека земањето 300 мг масло од крил дневно е доволно за да се намали маркерот на воспаление до 30% по еден месец  користење.

3. Може да го намали артритисот и болката во зглобовите

Бидејќи маслото од крил се чини дека помага да се намали воспалението, тоа исто така може да ги намали симптомите на артритис и болката во зглобовите, кои честопати произлегуваат од воспаление.

Всушност, една студија открила дека маслото од крил значително го намалува маркерот на воспаление, исто така, се открило дека маслото од крил ја намалува вкочанетоста, функционалното оштетување и болката кај пациенти со ревматоиден артрит или остеоартритис .

Второ, мало, но добро осмислено истражување на 50 возрасни лица со лесна болка во коленото откри дека земањето масло од крил 30 дена значително ја намалува болката на учесниците додека спијат и стојат. Исто така го зголеми нивниот опсег на движење .

Дополнително, истражувачите ги проучувале ефектите на маслото од крил кај глувци со артритис. Кога глувците земале масло од крил, имале подобрени резултати на артритис, помалку оток и помалку воспалителни клетки во зглобовите .

Додека се потребни повеќе студии за поддршка на овие резултати, се чини дека маслото од крил има добар потенцијал како дополнителен третман за артритис и болка во зглобовите.

4. Може да ги подобри  липидите во крвта и здравјето на срцето

Омега-3 мастите, а особено DHA и EPA, се сметаат за здрави за срцето .

Добиените истражувања покажаат дека рибиното масло може да го подобри нивото на липиди во крвта, а се чини дека и маслото од крил е доста ефикасно. Исто така тоа е особено ефективно при намалување на нивото на триглицериди и други маснотии во крвта.

Една студија ги спореди ефектите на масло од крил и прочистен омега-3 врз нивото на холестерол и триглицерид.

Само крилското масло го зголеми „добриот“ холестерол со висока густина на липопротеин (ХДЛ). Исто така беше поефикасно при намалување на маркерот на воспаление, иако дозата беше многу помала. Од друга страна, чистиот омега-3 бил поефикасен  во намалувањето на триглицеридите.

Неодамнешниот преглед на седум студии заклучи дека маслото од крил е ефикасно во намалување на „лошиот“ ЛДЛ холестерол и триглицериди, а може да го зголеми и „добриот“ ХДЛ холестерол .

Друга студија го спореди маслото од крил со маслиново масло и откри дека маслото од крил значително ги подобрува инсулинската резистентност, како и функцијата на слузницата на крвните садови .

Потребни се повеќе долгорочни студии за да се истражи како маслото од крил влијае на ризикот од срцеви заболувања. Но, врз основа на досегашните докази, се чини ефикасно во подобрувањето на одредени познати фактори на ризик.

5. Регулација на имунолошката функција кај деца

 • Развој и очувување на видот
 • Развој на централниот нервен систем
 • Одржување на коските и здравјето на забите
 • Подобар психолошки развој , планирање, решавање на проблеми, читање, зборување, разбирање и помнење на информации, учење, абстрактно и логичко резонирање
 • Подобрување на способноста за учење и концентрација, добра меморија, брзина на реакција
 • Потврдени студии за зголемен перформанс кај децата на училиште
 • Редукција на ризик од гојазност
 • Подобрување на моторичките функции
 • Подобрување на детскиот сон
 • Редукција на развој на алергии на храна
 • Регулација на нивото на шеќер во крвта
 • Превенција од воспаленија
 • Редукција на хиперактивност и агресивност кај деца со недостаток на внимание
 • Редукција на ризик од развој на метаболички синдром , кој се карактеризира со зголемување на обемот во струкот, покачено ниво на триглицериди и шеќер во крвта и покачен крвен притисок

6. Лесно е да го додадете во вашата рутина

Консумирањето  масло од крил е едноставен начин да го зголемите внесот на EPA и DHA.

INDIVIA Krill Oil KID  е широко достапен и може да се купи дирекно со нарачување од нашата страна со бесплатна достава до дома или во повеќето добро снабдени аптеки низ цела Македонија. Овој производ содржи меченца кои имаат овошен пријатен вкус и се типично помали од оние додатоци на рибино масло кои имаат веројатност за подригнување и вкус на риба, што децата често го одбиваат да ги конзумираат.

INDIVIA Krill Oil KID е 100 % природен производ, со природен засладувач ксилитол, со природна боја, овошен вкус и GMO free.

Криловото  масло, се смета дека е поодржлив избор од рибиното масло, бидејќи крилот го има во  изобилство и брзо се размножува. За разлика од рибиното масло, тој содржи и астаксантин.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Можеби исто така ќе ви се допадне