INDIVIA sunD3 KID – Зошто витаминот Д е толку важен за вашите деца за време на пандемијата на коронавирусите

Витаминот Д е неопходен за здрави коски и силен имунолошки систем, но дали вашето дете има  доволно витамин Д во себе? Дознајте повеќе за придобивките и најдобрите извори на витамин Д.

Витаминот Д е неопходен за здрави коски и силен имунолошки систем, но тешко е да се знае дали вашето дете добива доволно количини.  “Скоро 90 проценти од сите Американци имаат недостаток на витамин Д“, вели Кечија Гајтер, директор на перинатални услуги во Њујорк Хелт + Болници / ЛИНКОЛН.  Апсорпцијата на доволно витамин Д отсекогаш била предизвик за повеќето луѓе кои имаат приоритет на заштитата на кожата пред изложувањето на сонце.

Како да се осигурате дека вашето дете ќе ја добие соодветната доза витамин Д – дури и при социјално растојание за време на пандемијата на коронавирусите.

Зошто е важен витаминот Д?

Витаминот Д има бројни придобивки за деца и возрасни. Тоа е поврзано со посилни коски, зајакнат имунолошки систем, помал ризик за предвремено породување и можна превенција од болести.

Посилни коски:  Калциумот веројатно е на вашиот радар кога станува збор за здравјето на коските на вашето дете, но има и  нешто друго за кое можеби и не сте размислиле:  Витамин Д – Навистина, телото може да го апсорбира минералот за зајакнување на коските само кога има витамин Д, според ресурс објавен во ЈАМА педијатрија. Децата градат коски во текот на своето детство и адолесценција, така што внесувањето доволно количество калциум и Д витамин е клучно за тоа време. Во ретки случаи, децата можат да развијат  толку малку витамин Д што ќе развијат состојба наречена рахитис, кога коските стануваат слаби и меки, а нозете им се наведнати.

Зајакнат имунолошки систем:  Витаминот Д, исто така, игра витална улога во имунолошкиот систем, според  Д-р Гајтер , објавено истражување покажува дека нивото на серум во крвта на Витамин Д од 50 нанограми на милилитар (ng / ml) витаминот Д штити од вирусна респираторна инфекција – што е особено важно во ова светло на КОВИД-19.

Намален ризик од предвремено породување:  Предностите на витамин Д се протегаат и кон  бремени жени. „Истражувањата од експерти покажуваат дека ризикот од предвремено породување се намалува за 60 проценти кога нивото на витамин Д во крвта е од 40 ng / ml или повисоко, ниво што може да биде особено важно за време на COVID-19“, вели д-р Гајтер.

Превенција на болести:  Истражувачите проучуваат дали витаминот Д игра улога во спречување на болести како рак и срцеви заболувања – иако Националниот институт за здравство (НИХ) вели дека нема доволно докази за да се покажат причините и последиците.

Колку витамин Д треба да внесат децата?

Американската академија за педијатрија (ААП) вели дека оптималната количина е еднаква на 400 меѓународни единици (IU) на ден витамин Д за доенчиња под 12 месеци и 600 IU на ден за постари деца и адолесценти. За да се користи друго мерење, „повеќето експерти и научници се согласуваат дека нивото на крв од 40-60 ng / ml е идеален опсег за витамин Д што може да помогне во намалувањето на болеста до 50% или повеќе“, вели д-р Гајтер.

Бебињата кои се целосно или делумно доени треба да добијат 400 IU додаток на витамин Д (во форма на капки или спреј) сè додека не се одвикнат целосно и да пијат млеко што е збогатено со витамин Д. Мајчиното млеко не содржи доволно витамин Д за да ги задоволи потребите на бебињата.

 Децата кои се исклучиво доени не добиваат доволно витамин Д, велат истражувањата на експертите.

Исто така е важно да се напомене дека нема докази дека добивањето мегадози на витамин Д нема здравствена корист. NIH вели дека прекумерното ниво може да придонесе за симптоми како губење на тежината, срцеви аритмии и покачено ниво на калциум во крвта.

Кои се најдобрите извори на витамин Д?

За жал, малку храна е природно богата со витамин Д. Една порција лосос ги содржи сите потребни единици од витаминот Д за деца ,за еден ден, но истата порција конзервирана туна има помалку од половина. Јајцата содржат мала количина Д (во жолчката), но децата треба да јадат околу 10 на ден за да ги задоволат своите дневни потреби. Печурките природно содржат витамин Д, а некои се третираат со УВ светло за да се зајакне содржината на витаминот.

Збогатена храна како млеко, јогурт, житарки и сок од портокал може да изгледа како основен начин да му помогнете на вашето дете да си ја добие дневната доза витамин  Д. Една чаша збогатено кравјо млеко содржи околу 130 IU витамин Д; чаша збогатен сок од портокал има 142 IU. Проверете ги етикетите на житарките и јогуртот што ги купувате за да проверите дали се збогатени.

Дали недостаток на витамин Д е фактор на ризик за КОВИД ‐ 19 кај деца?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Можеби исто така ќе ви се допадне